İade Politikası

Oyuncak Evreni'nde alışveriş yaptığınız için teşekkür ederiz.

Satın aldığınız üründen tamamen memnun kalmadıysanız, yardımcı olmak için buradayız!

 

İadeler

• İade politikamız 14 gün sürmektedir. Ürünü aldıktan sonra 14 gün geçtiyse, ne yazık ki size bir iade veya değişim sunamayız.

• İade için ürün(ler)in kullanılmamış ve aldığınız aynı durumda olması ve orijinal ambalajında bulunması gerekmektedir.

• Ürününüz, size sağladığımız adrese orijinal ambalajında geri gönderilmelidir. Lütfen satın alma işleminizi üreticilerimize geri göndermeyin.

Tüm Sipariş İade sorguları için lütfen iletisim@oyuncakevreni.com adresine e-posta gönderin.

 

Sipariş Değişiklikleri ve İptali

Satın alma işlemi üzerine, 24 saat içinde iptal etmek veya herhangi bir değişiklik yapmak için size zaman veriyoruz (indirimli ürünler iptal seçeneğine tabi değildir). Bu sürenin ötesinde siparişiniz zaten işleme alınmış ve kargoya hazırlanmış olacak, bu nedenle 24 saat sonrasında sipariş değişiklikleri veya iptalleri yapılamaz.

 

Hasarlı/Eksik Ürünler

Siparişiniz hasarlı geldiyse veya eksik ürünler içeriyorsa, size en kısa sürede bir değişim sağlamaktan mutluluk duyarız. Hasarlı/Eksik Ürün Talebini yapmak için destek ekibimizle en geç 3 gün içerisinde, fotoğraf ve video kanıtları ile iletişime geçin. Bize e-posta gönderirken konu kısmına Hasarlı/Eksik Ürün Talebi yazdığınızdan emin olun ki bu duruma hızlıca müdahale edebilelim.

Ürünü teslim aldıktan itibaren 3 gün sonra hasarlı/eksik ürün iadesi kabul edemiyoruz.

 

Örnek Senaryolar

"Takip bilgilerim 'teslim edildi' diyor ama henüz almadım." Eğer postane ve kargo taşıyıcı ile yapılan teyitte, ürünün belirli bir tarih, saat ve yerde teslim edildiği doğrulanmışsa, teslimat sonrası kayıp ürünlerden sorumlu olmayacağız.

Kargo taşıyıcımız veya postane, ürünün teslim edildiğini doğrulayamıyorsa, bize başvurmanız ve bildirmeniz gerekiyor, ardından size başka bir ürün göndermek veya en kısa sürede iade yapmak için gerekli düzenlemeleri yapacağız.

Paket, alıcının bize verdiği aynı adrese teslim edildiyse ve yanlışlıkla yanlış adres girildiyse, bu hatadan sorumlu olamayız. Ancak müşterilerimizi her zaman önemseriz, bu tür bir hata sizin tarafınızdan oluşmuşsa, yine de indirimli bir oranda ürününüzü alabilmeniz için size yardımcı olacağız! Ancak bu, müşteri destek ekibimizin takdirine bağlıdır, bu nedenle ödeme sırasında bilgilerinizi girerken lütfen kargo adresini iki kez kontrol edin. Adres hatası yaptığınızı düşünüyorsanız, siparişi işleme almadan önce DERHAL BİZE ULAŞIN, böylece bunu hızlıca çözebiliriz.

Her zaman bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin, bir çevrimiçi mağazanın sunabileceği en iyi müşteri hizmetlerini sunuyoruz! Ayrıca, 7/24/365 e-posta desteğimiz devam etmektedir.